Diagnózy, konstelace a přenos traumatu

11.09.2019

Na jedny z konstelací přišla maminka, jejímuž dítěti byla "dána" diagnoza psychické poruchy - Aspergerův syndrom. Konstelace, o kterou bych se s vámi chtěl podělit ukázala, že to dítě je poslední článek v řetězu událostí, a rozpletení traumatického tématu v rodě přineslo úlevu matce i dítěti. Maminka nám ještě večer poslala zprávu, kterou s jejím laskavým svolením uvádím na konci tohoto článku.

Podobný obraz jsem již viděl vícekrát - řetězení traumatu. Traumatická událost má vliv nejen na toho, kdo ji prožije a nese, ale i na ty, kteří přicházejí v jeho rodě po něm. Spouštěčem traumatu může být mnoho věcí, v našem případě to byl vlastní porod matky, tedy její příchod na svět. Přišla císařským řezem a první dny strávila v oddělenosti od matky. Aniž by to věděla, tato událost měla vliv na její psychiku, který bychom mohli nazvat traumatizujícím. (Odraz traumatu v naší psychice se projevuje podle určitých vnějších znaků, a konstelace traumatu jsou specifickou disciplinou, která pomáhá trauma léčit). Porod jejího dítěte byl komplikovaný zřejmě proto, že jí její vlastní těhotenství vyvolalo z podvědomí raný zážitek z jejího příchodu na svět. Nedokázala být plně přítomná porodu své holčičky, což psychika její dcerky opět nebyla schopná plně integrovat a reagovala stejně jako kdysi její matka - izolací zraněné části své psychiky. A vše vyvrcholilo dalším těhotenstvím, kdy nejen mamince, ale i dcerce se vzbudily podvědomé vzpomínky na traumatické zážitky jejich příchodu na svět a psychický stav starší dcerky se začal zhoršovat. Po návštěvě dětského psychologa jí byla dána diagnóza psychické poruchy, Aspergerova syndrom.

Konstelace ukázala sled jednotlivých událostí a jejich návaznost. A nejen to - a já miluju tuhle práci, protože mi stále ukazuje, že vše má v životě řešení, že láska je stále přítomná, že nic není definitivní a diagnozy už vůbec ne. Maminka nám večer poslal tuto SMS: "Jsem v šoku! Manžel na mě čekal ve městě s holkama, holky na mě naskákaly a Jééééé, maminka! Ve městě spousta lidí a Hanička v klidu! Normálně je totální nervóza z tolika lidí! A doma - přišla za mnou do kuchyně a pomohla mi připravit večeři. JE ´TOTÁLNĚ UVOLNĚNÁ! A já si připadám fakt jako máma."  Něco jsme byli společně schopní změnit.

Takže, HODNĚ ŠTĚSTÍ  A DIAGNOZY BERTE JAKO INFORMACI, NE JAKO DOGMA. NIC NENÍ NIKDY DEFINITIVNÍ.

Vytvořte si webové stránky zdarma!