Proč dělám konstelace

18.02.2018

Co se týče konstelací, lidé často používají slova jako "silné", dokonce jsem slyšel "hluboké", ale já tuhle práci mám spojenou se slovem krásné. Jednoho dne mi došloi, co pro mě konstelace jsou, proč tak miluju tenhle druh práce.

Vnímám život jako tok řeky. Jakoby tok života si hledal cestu ke světlu a pak nabíral sílu. Přesně jako pramen vody, který někde vyvěrá ze země a pak sílí. Takhle vidím život přes konstelace. Včera to bylo navíc velmi hmatatelné - dvě konstelace, které doslova a do písmene ukazovaly jak se může život zastavit, když se uděje něco bolestného, důležitého, zlomového. A to, co samozřejmě mám rád ze všeho nejvíce je, když si zase život najde cestu. Dříve jsem toto považoval za můj úkol, když konstelace vedu, ale dnes vím, že mým úkoluje je jen vytvořit prostor, aby se věci mohly stát sami. Vidět, slyšet a cítit větší obraz skutečnosti a ten odzrcadlit. To, co se stane dál už není na mě, ale na životě. Ten je ten největší a já můžu jen pomoci vytvořit podmínky.

To je důvod proč to dělám - miluji život a miluji, když si najde cestu. Je přímo do očí bijící jak jsme silní, jakou život v nás má sílu. Skrze podmínky, které jsou nám dané rodinou, událostmi většího rozměru nebo osudem někoho hodně vzdáleného se učíme integrovat do sebe více a více možností jak může život plynout. Vidím, jak se duše potřebuje učit. Vidím skrze konstelace, že nejsme žádní chudáčci, ke kterým byl osud skoupí na to nebo na ono, ale jsme jen jeho obrazy. Obrazy života. Je úžasné vidět, že život si najde cestu jít dál často jen tím, že s pojmenuje to, co je. To, co doopravdy bylo nebo je, pak napětí opadne, prostor se rozšíří a život si najde cestu. Jako když řeka vytvoří tůň nebo slepé rameno, ve kterém se voda nehýbe, ztmavne, ztěžkne a usadí se v ní kal. Potom přijde pár slov, širší kontext, pravda o věcech jak byly nebo jsou doopravdy a najednou se věci pohnou. Řeka se pročistí a tok života vezme tu kalnou vodu jako součást svého toku, jako součást osudu, a rozpustí ji. Vše se ztrácí v toku života, abychom mohli jít dál, aby život pokračoval ve všech jeho barvách, ve všech jeho možnostech. Nám se pak jde světem líp, tok života je radostnější.

S láskou, Martin

Vytvořte si webové stránky zdarma!