Citlivý muž

08.06.2019

Potkal jsem citlivého muže. Mluvil o sobě a o svém životě, až se dostal k postoji k sobě jako k muži. Domníval se, že není dost muž, že jeho "muž" není dost ..... bylo toho hodně, za co "jeho"/sebe odsuzoval. Pak jsem chvilku mluvil já. V jeho očích jsem uviděl, že se mu ulevilo a asi se už na sebe dívá jinak. Doufám.

Když jsme "kluk" a nebo "mladík", pak k mladému věku, v naší západní kultuře, bohužel patří být nespokojený a chtít víc a dál. Naše dětství a dospívání nás prostě naplní nedostatkem, ale taky naše zdravá část objevuje svět. Máme svoje vzory, svoje obrazy mužství a muže. Ale když jsme muži, pak by se to mělo změnit. Ale bohužel vidím, a u mě to nebylo jiné, že naše "dětství" přetrvává. Myslíme si, že nejsme něco, co bychom být měli. Ale to je velký omyl, protože my už jsme! Zůstala nespokojenost a falešné obrazy, ale muž už tady je. Stojí před vámi a dívá se na vás, když ráno vstoupíte do koupelny a podíváte se do zrcadla. Jen musíte toho muže poznat, zvědomit si ho, pochopit kým je. To je ten nejdůležitější krok dospělého pohledu na muže, kterým jste. Přestat poslouchat ty nesmysli o sobě a o tom jaký je "pravý muž" a podívat se na to jaký je ten váš. Potom se můžete rozhodnout o co jej obohatíte, o co rozšíříte spektrum jeho možností. Ale bojovat s ním, odmítat ho, nemít rád jeho obraz? Proč? Proti čemu se stavíte?

Tento postoj vám bere energii a nedovolí vám pokrok ani se rozvíjet. Jen vás užírá a honí vás za dalším a dalším falešným obrazem. Ten citlivý muž, kterého jsem potkal odsuzoval něco velmi cenného v sobě. Citlivost, hloubku, empatii a schopnost být emocionální. To vše je nádherné. Je to plné života a krásy a potenciálu. Jsou to dary, na kterých je možno stavět a které je potřeba rozvíjet, ne je odsuzovat. A vedle toho? Jsou situace, ve kterých je potřeba jednat rázně, jasně a přímo. Které to jsou? Co potřebuji, abych se i toto naučil, abych i tyto vlastnosti v sobě rozvinul? Ale odsuzovat se za to, že mám i ty jiné? Kam muži, kteří právě tyto vlastnosti nemají ženou náš svět! Stačí si pustit televizi nebo přečíst noviny.

Není žádný obraz správného muže. Copak má někdo ten jediný správný "metr" nebo ten správný popis nebo návod?Je obraz muže, kterým právě jsme a je na každém z nás jej poznat a nabídnout světu to nejlepší z něj. Je jedno na co věříte, ale bůh, existence, vesmír nebo příroda vás stvořil právě k tomuto obrazu, tak proč s nimi bojovat? Každý náš rys může být darem, na kterém se dá stavět a to ostatní mohou být jen výzvy, se kterými se musíme utkat. Tato změna úhlu pohledu může vypadat jako malichernost, ale je to rozdíl mezi negativním a pozitivním postojem k životu takovému jaký je, rozdíl mezi cestou za něčím nebo útěkem od něčeho, rozdíl mezi láskou a odsouzením sebe sama. Jen tenhle krok vám změní život. Slibuju.

Vytvořte si webové stránky zdarma!